Przyszła jesień a wraz z nią chłodniejsze i krótsze dni. Jak nie dać się ponurej aurze i dobrze wykorzystać ten czas? Zobaczcie nasze pomysły! :)
- Wybierzcie się na spacer! Kluczem jest tu odpowiednie przygotowanie. Ubierzcie się na cebulkę, załóżcie nieprzemakalne buty lub kaloszeparasolki w dłoń - i można ruszać na małą wyprawę!
Jesienią warto odwiedzić parki i lasy. To tam możemy znaleźć kolorowe liście, grzyby, szyszki, żołędzie i kasztany. Te naturalne dobra mogą się później przydać w zabawie ;)
- Zróbcie zielnik! Z zebranych liści stwórzcie swój własny atlas roślin. Wystarczy ususzyć zbiory (np. za pomocą prasy do suszenia liści i kwiatów) i wkleić je np. do zeszytu.
Podpiszcie zebrane okazy i podziwiajcie w jesienne wieczory! To doskonała okazja do poznawania otaczającej nas przyrody.
- Z zebranych podczas spaceru skarbów zróbcie ludziki lub korale! Przydatna może się okazać drylownica do kasztanów, dzięki której zrobicie dziurkę w wybranym miejscu.
- Liście to jeden z tych atrybutów jesieni, który daje mnóstwo możliwości! Można przykleić je na kartkę i stworzyć piękne obrazki! Można je też pomalować i odcisnąć ślad na papierze.
Same pomalowane farbą liście też mogą cieszyć oczy. A może stworzycie jesienną kompozycję z liści i gałązek? ;)
- Kasztany, żołędzie i szyszki będą doskonałymi elementami zabaw w sekwencje. Wystarczy ułożyć je w jakiejś kolejności, a zadaniem dziecka jest odtworzenie tego porządku.
- A może by tak pozwolić całej rodzinie na odrobinę szaleństwa? Co powiecie na skakanie w sterty liści? Najlepiej robić to w swoim ogródku (w trakcie jesiennych porządków),
a jeśli zdecydujecie się na taką zabawę np. w parku - pamiętajcie, by zostawić po sobie porządek! ;)
- Może w Waszej okolicy znajduje się dyniowe gospodarstwo lub odbywają się jakieś jesienne, tematyczne imprezy? To zawsze dobra okazja do poznania darów natury, wspólnie spędzonego czasu i zrobienia ciekawych zdjęć!
- Zróbcie razem z dziećmi ciasto dyniowe lub dyniową zupę z imbirem! W sam raz na rozgrzanie po jesiennym spacerze ;)
- Do jesiennych smaków należą też jabłka i orzechy. Może więc czas na jakieś domowe babeczki lub zdrowe batoniki?
- Zróbcie jesienny lampion! Np. ze słoika wyklejonego szarym papierem lub... liśćmi!
- Jeśli macie większą ilość kasztanów i żołędzi można wsypać je do pojemnika lub woreczka pobawić się w szukanie po dotyku! Wystarczy pomiędzy nimi schować jakąś figurkę, którą dziecko będzie musiało znaleźć.
- A może uda Wam się zorganizować ognisko? W rodzinnym gronie lub ze znajomymi i ich dziećmi. Nic tak nie rozgrzewa jak kakao wypite przy ognisku lub zjedzenie pieczonych ziemniaków! :)
Pamiętajcie tylko o znalezieniu odpowiedniego, przystosowanego do ognisk miejsca!
- Jesienne popołudnia i wieczory sprzyjają też rodzinnym rozgrywkom. To co, wyciągamy planszówki?
- Lubicie dżemy? Jesień to dobry czas na zrobienie śliwkowych powideł i dżemów z jabłek!
- Dłuższe wieczory sprzyjają czytaniu książek! Możecie wybrać coś w temacie jesieni lub z zupełnie innymi motywami ;)