Rodzic powinien być przede wszystkim wsparciem dla przestraszonego nową sytuacją dziecka. Pozwól więc Maluchowi na emocje: strach, niepewność, roztargnienie. Postaraj się jednak nastawiać dziecko jak najbardziej pozytywnie. W pierwszych dniach bądź szczególnie wyrozumiały i cierpliwy. Poranna rutyna, której dopiero się uczycie, może sprawiać jeszcze trochę problemów. Dajcie sobie czas, a po kilku tygodniach zapomnisz o stresie jaki towarzyszył Wam na początku przygody z przedszkolem, czy żłobkiem.
Odprowadzając swoją pociechę do placówki pamiętaj o szybkich i radosnych pożegnaniach. Nastaw dziecko na ciekawą przygodę, zapewnij o swojej miłości, daj buziaka i przekaż Malucha nauczycielom. Nie przeciągaj momentu pożegnania i postaraj się, by dziecko samo weszło do środka, np. trzymając Cię za rękę. Nie wnoś dziecka na rękach - w momencie pożegnania trudno nauczycielom zabrać Malucha, który kurczowo trzyma się rodzica lub opiekuna.
Musisz liczyć się z tym, że na początku dziecko będzie płakać. Niewykluczone, że Ty również uronisz parę łez. Nie martw się i zaufaj personelowi żłobka, czy przedszkola – oni wiedzą, co robić w takich sytuacjach. Zaopiekują się Twoim dzieckiem i zadbają o to, by nie działa mu się krzywda.
Jeśli zdecydowałeś się oddać dziecko pod opiekę nauczycieli w przedszkolu, pozwól im spokojnie pracować i wykonywać pracę, na której naprawdę się znają. Nie stój pod drzwiami, nie zaglądaj przez okno. Kiedy Twój Maluch Cię zobaczy, cały wysiłek personelu może pójść na marne.
Przygotuj dziecko nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Zadbaj o to, by czuło się komfortowo podczas zabaw na dywanie, czy prac plastycznych przy stoliku. Zrezygnujcie ze sztywnych ubranek, dżinsowych spodenek czy tiulowych spódniczek. Spodenki powinny być zakończone gumką, by podczas wizyty w toalecie rozpinanie i zapinanie guzików oraz suwaków nie stanowiło problemu. Pamiętaj, że Maluch ma spędzić w tym stroju kilka godzin – musi wykonywać ćwiczenia, tańczyć, bawić się klockami, czy malować farbami. Lepiej jeśli będzie mógł czuć się swobodnie przez cały dzień. Warto też zapewnić dziecku ubranka i bieliznę na zmianę – każdemu mogą zdarzyć się jakieś drobne wpadki: podczas posiłku, prac plastycznych, czy w toalecie. Mając świadomość, że rodzice przygotowali czyste ubranka, dziecko nie będzie niepotrzebnie się stresować. Dużym ułatwieniem nie tylko dla dziecka, ale również nauczycieli będą kapcie wkładane lub zapinane na rzep. Maluchy w żłobku i przedszkolu, zazwyczaj nie potrafią jeszcze sznurować bucików - unikaj więc bucików ze sznurówkami, które tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie wśród kilkunastu innych dzieci.
Rozplanujcie Waszą codzienną rutynę tak, by rano nie robić wszystkiego w pośpiechu. Dzień wcześniej możecie przygotować wspólnie ubranka i wszystko, co potrzebne na zajęciach poza domem. Rano wyjdźcie odpowiednio wcześnie, byście nie musieli się stresować spóźnieniem – wyjdzie to na dobre i Wam i dziecku :)
Komentarze (0)